3M Deutschland GmbH

622 produkter

  • 3M™ Speedglas™ Äußere Vorsatzscheibe, 9100, hitzebeständig, 527070
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Speedglas™ ydre linse, 9100, varmebestandig, 527070 | Taske (1 stk)

    Normalpris 1.024,10 DKK 819,28 DKK
    Udsalgspris 1.024,10 DKK 819,28 DKK Normalpris 1.024,10 DKK 819,28 DKK

    zzgl. Versand

  • 3M™ Speedglas™ Äußere Vorsatzscheibe, 100, kratzbeständig, 777000
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Speedglas™ ydre linse, 100, ridsefast, 777000 | Taske (1 stk)

    Normalpris 908,40 DKK 726,72 DKK
    Udsalgspris 908,40 DKK 726,72 DKK Normalpris 908,40 DKK 726,72 DKK

    zzgl. Versand

  • Scotch® Kabelmantelreparaturband 2234, selbstverschweißend, Schwarz, 50.8 mm x 1820 mm, 1.52 mm
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    Scotch® kabelkappe reparationstape 2234, selvsvejsende, sort, 50,8 mm x 1820 mm, 1,52 mm | Pakke (1 rulle)

    Normalpris 443,05 DKK 354,44 DKK
    Udsalgspris 443,05 DKK 354,44 DKK Normalpris 443,05 DKK 354,44 DKK

    zzgl. Versand

  • Scotch® Bidirektionales Filamentklebeband 8959, Transparent, 19 mm x 50 m, 0.15 mm, einzelverpackt
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    Scotch® tovejs filamenttape 8959, gennemsigtig, 19 mm x 50 m, 0,15 mm, individuelt pakket | Pakke (1 rulle)

    Normalpris 75,29 DKK 60,23 DKK
    Udsalgspris 75,29 DKK 60,23 DKK Normalpris 75,29 DKK 60,23 DKK

    zzgl. Versand

  • Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ slibeblok AA9292 | Pakke (1 stk)

    Normalpris 88,25 DKK 70,60 DKK
    Udsalgspris 88,25 DKK 70,60 DKK Normalpris 88,25 DKK 70,60 DKK

    zzgl. Versand

  • Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    FUTURO™ justerbar ankelstøtte 09037, justerbar (17,8 - 27,9 cm) | Pakke (1 stk)

    Normalpris 151,63 DKK 121,30 DKK
    Udsalgspris 151,63 DKK 121,30 DKK Normalpris 151,63 DKK 121,30 DKK

    zzgl. Versand

  • 3M™ Speedglas™ Äußere Vorsatzscheibe, 9100, kratzbeständig, 527001
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Speedglas™ ydre linse, 9100, ridsefast, 527001 | Taske (1 stk)

    Normalpris 1.096,53 DKK 877,22 DKK
    Udsalgspris 1.096,53 DKK 877,22 DKK Normalpris 1.096,53 DKK 877,22 DKK

    zzgl. Versand

  • 3M™ Bumpon™ SJ5300BL Elastikpuffer Mini-Pack (20x SJ5302, 14x SJ5312, 8x SJ5344), Transparent
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Bumpon™ SJ5300BL elastisk buffer minipakke (20x SJ5302, 14x SJ5312, 8x SJ5344), gennemsigtig | Pakke (1 sæt)

    Normalpris 99,88 DKK 79,90 DKK
    Udsalgspris 99,88 DKK 79,90 DKK Normalpris 99,88 DKK 79,90 DKK

    zzgl. Versand

  • 3M™ Bumpon™ SJ5009BL Elastikpuffer Mini-Pack, Schwarz, 6 Stück, 22,3 x 10,1 mm, Klebstoff Natur-Kautschuk R-30
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Bumpon™ SJ5009BL Elastisk bumper minipakke, sort, 6 stykker, 22,3 x 10,1 mm, selvklæbende naturgummi R-30 | Pakke (6 stk.)

    Normalpris 99,88 DKK 79,90 DKK
    Udsalgspris 99,88 DKK 79,90 DKK Normalpris 99,88 DKK 79,90 DKK
    Stückpreis: 16,65 kr13,32 kr / Stück

    zzgl. Versand

  • 3M™ Kleb- und Dichtmasse auf Hybridbasis 760, Schwarz, 290 ml
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ hybridbaseret lim og tætningsmasse 760, sort, 290 ml | Emballage (290 ml)

    Normalpris 211,19 DKK 168,95 DKK
    Udsalgspris 211,19 DKK 168,95 DKK Normalpris 211,19 DKK 168,95 DKK
    Stykpris 728,24 kr582,59 kr  pr.  l
    Stückpreis: 0,73 kr0,58 kr / Stück

    zzgl. Versand

  • 3M™ Kleb- und Dichtmasse Hybrid 760
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Adhesive and Sealant Hybrid 760

    Normalpris 211,19 DKK 168,95 DKK
    Udsalgspris 211,19 DKK 168,95 DKK Normalpris 211,19 DKK 168,95 DKK
    Stykpris 728,24 kr582,59 kr  pr.  l
    Stückpreis: 0,73 kr0,58 kr / Stück

    zzgl. Versand

  • Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    Tartan™ Notes Cube 7676C-N, diverse neonfarver, 76 mm x 76 mm, 400 ark/pude, 1 pude/pakke, 100 % PEFC, SGSCH-PEFC-COC-110078 | Pakke (1 sæt)

    Normalpris 39,74 DKK 31,79 DKK
    Udsalgspris 39,74 DKK 31,79 DKK Normalpris 39,74 DKK 31,79 DKK

    zzgl. Versand

  • Scotch-Brite™ Everyday Clean Ersatz-Fusselrolle, 30 Blatt, 2/Packung
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    Scotch-Brite™ Ren udskiftning af fnugrulle, 30 ark, 2/pakke | Pakke (2 stk.)

    Normalpris 64,04 DKK 51,23 DKK
    Udsalgspris 64,04 DKK 51,23 DKK Normalpris 64,04 DKK 51,23 DKK
    Stückpreis: 32,02 kr25,62 kr / Stück

    zzgl. Versand

  • 3M™ Solus™ 2000 Schutzbrillen-Serie, blau/graue Bügel, Anti-Fog-/Antikratz-Beschichtung, transparente Scheibe Lesestärke +1,5, S2015AF-BLU, 20 pro Packung
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Solus™ 2000 sikkerhedsbrilleserie, blå/grå stænger, anti-dug/anti-ridsebelægning, klar linselæsestyrke +1,5, S2015AF-BLU, 20 pr. pakke | Pakke (1 stk)

    Normalpris 173,06 DKK 138,45 DKK
    Udsalgspris 173,06 DKK 138,45 DKK Normalpris 173,06 DKK 138,45 DKK

    zzgl. Versand

  • 3M™ Solus™ CCS Schutzbrille, limettengrüne Bügel, Scotchgard™ Anti-Fog-/Antikratz-Beschichtung (K&N), graue Scheibe, SCCS02SGAF-GRN-EU, 20 pro Packung
    Forhandler:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Solus™ CCS sikkerhedsbriller, limegrønne stænger, Scotchgard™ anti-dug/anti-ridsebelægning (K&N), grå linse, SCCS02SGAF-GRN-EU, 20 pr. pakke | Pakke (1 stk)

    Normalpris 111,98 DKK 89,58 DKK
    Udsalgspris 111,98 DKK 89,58 DKK Normalpris 111,98 DKK 89,58 DKK

    zzgl. Versand


3M Deutschland GmbH – Innovation, kvalitet og sikkerhed til professionelle anvendelser

3M Deutschland GmbH har i årtier stået for produkter af høj kvalitet, innovative teknologier og gennemtænkte løsninger inden for næsten alle områder af hverdagen og det professionelle arbejde. Fra åndedrætsmasker over tape til rengøringssystemer tilbyder 3M et imponerende udvalg af produkter, der forener funktionalitet, sikkerhed og effektivitet.

Uanset om det er i industrien, sundhedssektoren, rengøringsbranchen eller på kontoret – 3M’s produkter er skræddersyet til krævende brugeres behov. Præcis udførelse, pålidelige materialer og løbende forskning gør mærket til et synonym for kvalitet og innovation.

Med fokus på bæredygtighed og brugerkomfort udvikler 3M Deutschland GmbH produkter, der forenkler de daglige arbejdsprocesser, øger sikkerheden og samtidig skåner miljøet.


Bredt produktsortiment til mange anvendelsesområder

3M Deutschland GmbH forener under ét tag adskillige produktverdener, der er uundværlige i de mest forskelligartede brancher. Sortimentet spænder fra professionelle arbejdsmiljøløsninger over rengøringsprodukter til innovative fastgørelsessystemer og medicinske artikler.

Et velkendt produkt er Scotch® Magic™-tape, der overbeviser som en næsten usynlig hjælper i hverdagen på kontorer og værksteder. Scotch-Brite™-rengøringssvampen til glaskeramik sørger for en skånsom, men grundig rengøring, der pålideligt holder selv følsomme overflader rene.

3M Deutschland GmbH står for:

  • Højkvalitetsmaterialer og testet kvalitet
  • Brugervenlig og sikker anvendelse
  • Vedvarende innovation og forskning
  • Bæredygtige produktionsprocesser
  • Et bredt produktsortiment til forskellige brancher

Med denne helhedsorienterede tilgang lykkes det 3M at yde optimal støtte til både professionelle brugere og den daglige anvendelse i virksomheder, klinikker eller institutioner.


Anvendelse og praktiske tips til professionel brug

Produkter fra 3M Deutschland GmbH udmærker sig ved deres enkle håndtering og høje pålidelighed. De er udviklet til at fungere optimalt selv ved intensivt, kontinuerligt brug – hvad enten det er inden for produktion, rengøring, pleje eller sundhedssektoren.

Åndedrætsmasker bør altid vælges i overensstemmelse med den pågældende opgave for at sikre optimal beskyttelse. Til rengøringsopgaver anbefales det at bruge specielle svampe eller mikrofiberklude, som rengør overflader grundigt uden at beskadige dem.

Også 3M’s klæbeprodukter, såsom velcrosystemer eller dobbeltsidede bånd, kan anvendes på mange forskellige måder – f.eks. til montering, emballering eller fastgørelse af materialer i værksteder.

Tip: Sørg for korrekt opbevaring af produkterne. Masker og klæbebånd bør beskyttes mod fugt for at bevare deres fulde funktionalitet.


Fokus på kvalitet, effektivitet og bæredygtighed

3M Deutschland GmbH lægger stor vægt på bæredygtig udvikling og ressourcebesparelse. Mange af de tilbudte produkter er genanvendelige eller fremstilles med reduceret energiforbrug. Samtidig står effektivitet og kvalitet i centrum – hvert produkt gennemgår omfattende test, inden det kommer på markedet.

Denne filosofi sikrer, at 3M-produkterne ikke kun overbeviser med deres funktion, men også på lang sigt bidrager til et ansvarligt og sikkert arbejdsmiljø.

For at sikre en omfattende udstyrspakke kan 3M’s løsninger udmærket kombineres med andre områder:

Takket være deres høje kvalitet og innovative egenskaber er det svært at forestille sig professionelle arbejdsmiljøer uden produkter fra 3M Deutschland GmbH.

Hvad står 3M Deutschland GmbH for?

3M Deutschland GmbH er en førende teknologivirksomhed, der udvikler innovative produkter til industri, sundhedspleje, rengøring og hverdag på verdensplan. Det står for fremskridt, bæredygtighed og højeste kvalitet. 3M er særligt værdsat for sin kombination af funktionalitet og sikkerhed – fra åndedrætsbeskyttelsesløsninger til klæbeteknologier og medicinske hjælpemidler.

Hvilke produktgrupper tilbyder 3M Deutschland GmbH?

3M Deutschland GmbHs tilbud omfatter arbejdssikkerhedsartikler, rengøringsmidler, medicinske hjælpemidler, klæbebånd, polerings- og slibeprodukter samt adskillige produkter til håndværk, kontor og industrielle anvendelser. Sortimentet dækker stort set alle faglige krav og står for testet kvalitet og brugervenlighed.

Hvorfor er produkter fra 3M Deutschland GmbH så populære?

Produkter fra 3M Germany GmbH imponere med deres levetid, præcision og innovative styrke. Virksomheden investerer løbende i forskning og udvikling for at skabe løsninger, der kombinerer sikkerhed, effektivitet og bæredygtighed. Denne påstand betyder, at 3M-produkter er blandt de foretrukne løsninger til professionelle brugere i mange brancher.

Hvordan bruges og vedligeholdes 3M Deutschland GmbH-produkter korrekt?

Den 3M Germany GmbH lægger stor vægt på sikker, praktisk anvendelse. For eksempel bør åndedrætsmasker udskiftes regelmæssigt for at sikre maksimal sikkerhed. Klæbende produkter fungerer bedst på rene, tørre overflader, mens rengøringssvampe kan bruges flere gange ved at skylle. 3M giver detaljerede påføringsinstruktioner for hvert produkt for at sikre sikker og effektiv brug.