Dr. Schnell

237 produkter

  • En 5-liters plastdunk Dr. Schnell DESIMATIC-S 3-i-1 skyllemiddel, rengøringsmiddel og afkalkningsmiddel til maskiner fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA, med håndtag, skruelåg, faresymbol og tysk produktinformationsetiket til professionel brug.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell DESIMATIC-S 3in1 Klarspøler, Rengøringsmiddel, Afkalker til automater | Dunk (5 l)

    Normalpris 559,93 DKK
    Udsalgspris 559,93 DKK Normalpris 559,93 DKK
    Stykpris 111,99 kr  pr.  l
  • En stor grøn 3-liters plastflaske fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA med Robolution 2-i-1-rengøringsrobot, med håndtag, hvid hætte og en etiket, der viser en stregtegning af en rengøringsrobot samt tyske produktoplysninger.
    Op til 35% rabat
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Robolution 2-i-1 robotrenser 3 liter | Flaske (3L)

    Kun 1 tilbage
    Normalpris 246,65 DKK
    Udsalgspris 246,65 DKK Normalpris 379,52 DKK
    Stykpris 82,22 kr  pr.  l
  • En hvid, vægmonteret Dr. Schnell Dispenser V10N fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA med en stor grå frontplade med påskriften DR. SCHNELL" og er fastgjort til et metalstativ – ideelt til hygiejnisk brug af rengørings- og desinfektionsmidler.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell Dispenser V10N

    Normalpris Fra 328,54 DKK
    Udsalgspris Fra 328,54 DKK Normalpris 328,54 DKK
  • En 20 kg plastbeholder fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA Dr. Schnell CLEANMOTION VÆRKSTEDSRENGØRINGSMIDDEL med rød væske og en etiket med produktoplysninger, brugsanvisning og et værksted med løfteborde til effektiv rengøring.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell CLEANMOTION WORKSHOP CLEANER

    Kun 9 tilbage
    Normalpris Fra 69,37 DKK
    Udsalgspris Fra 69,37 DKK Normalpris 69,37 DKK
    Stykpris 57,81 kr  pr.  kg
  • En hvid tube Dr. Schnell SAMOLIND hudpleje fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA med blå detaljer og tekst på tysk og engelsk. Cremen beskytter udsat hud i fugtige omgivelser og indeholder E-vitamin.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell SAMOLIND hudbeskyttelse

    Normalpris Fra 36,48 DKK
    Udsalgspris Fra 36,48 DKK Normalpris 36,48 DKK
    Stykpris 375,94 kr  pr.  l
  • En 1.000 ml plastflaske Dr. Schnell PUDRAS uden parfume og farvestoffer – håndvaskemiddel fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA, med blå-hvid etiket, produktinformation, brugsanvisning, certificeringer og en allergivenlig formel til følsom hud.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell PUDRAS uden duft og farvestoffer

    Normalpris Fra 44,03 DKK
    Udsalgspris Fra 44,03 DKK Normalpris 44,03 DKK
    Stykpris 29,94 kr  pr.  l
  • En 10 l dunk af gennemskinnelig plast fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA med HORNIT håndvaskecreme i dispenserflaske, med en blå-hvid etiket og bærehåndtag, sikrer en skånsom rensning af huden og en diskret duft ved daglig brug.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell HORNIT dispenser sæbe håndvask lotion, hud rensning, subtil duft | Beholder (10 l)

    Normalpris 536,73 DKK
    Udsalgspris 536,73 DKK Normalpris 536,73 DKK
    Stykpris 53,67 kr  pr.  l
  • En tube DR.SCHNELL'S HAUTSCHUTZCREME (50 x 50 ml) fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA i farverne blå, grøn og hvid er forsynet med en tysk påskrift, der angiver, at det er en let beskyttende creme til huden.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell DR.SCHNELL'S SKIN PROTECTION CREAM 50 tuber á 50 ml hver

    Normalpris 35,49 DKK
    Udsalgspris 35,49 DKK Normalpris 35,49 DKK
    Stykpris 709,80 kr  pr.  l
  • En 500 ml Dr. Schnell CIMOLIN-dispenserflasker til hudrensning fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA står oprejst, har en overvejende hvid etiket med blågrønne detaljer, en QR-kode og en blå prop.
    Op til 35% rabat
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell CIMOLIN dispenser flasker hud rensning

    Kun 6 tilbage
    Normalpris Fra 26,18 DKK
    Udsalgspris Fra 26,18 DKK Normalpris 40,29 DKK
    Stykpris 52,36 kr  pr.  l
  • Den hvide 5-liters plastbeholder fra Dr. Schnell CIMOCID SENSITIVE hånddesinfektionsmiddel fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA med gul etiket giver skånsom hudbeskyttelse og effektiv bakteriedræbning med flersprogede brugs- og sikkerhedsanvisninger.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell CIMOCID SENSITIVE hånddesinfektion

    Normalpris Fra 31,82 DKK
    Udsalgspris Fra 31,82 DKK Normalpris 31,82 DKK
    Stykpris 85,40 kr  pr.  l
  • På billedet ses en sæk på 12 kg Dr. Schnell Her ses RAPA EXTRA vasketøjsdesinfektionsmiddel til manuel dosering fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA. Den grønne emballage understreger, at produktet er velegnet til professionel desinfektion af vasketøj ved manuel dosering.
    Op til 12% rabat
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell RAPA EKSTRA vaskedesinfektion manuel dosering

    Kun 1 tilbage
    Normalpris Fra 660,66 DKK
    Udsalgspris Fra 660,66 DKK Normalpris 736,83 DKK
    Stykpris 61,40 kr  pr.  kg
  • En 1 l hvid plastflaske fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA med PERO CHLOR klorbaseret rengøringsmiddel til overflader, med rødt låg og blå etiket, mærket på tysk til professionel køkken- og fødevarehygiejne.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell PERO CHLOR Køkken- og fødevarehygiejne klorrens til overflader | Flaske (1L)

    Normalpris 97,68 DKK
    Udsalgspris 97,68 DKK Normalpris 97,68 DKK
    Stykpris 97,68 kr  pr.  l
  • En 10-liters beholder fra Dr. Schnell UNIMAGIC fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA er udstyret med et håndtag og en stor etiket med produktoplysninger, brugsanvisninger, certificeringslogoer og en grafik af en rengøringsvogn.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell UNIMAGISK

    Normalpris Fra 51,44 DKK
    Udsalgspris Fra 51,44 DKK Normalpris 51,44 DKK
    Stykpris 52,67 kr  pr.  l
  • En 10-liters plastbeholder fra Dr. Schnell QUICK TRIC fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA, et koncentreret rengøringsmiddel til professionel rengøring af tæpper, polstring, lofter og vægge; etiketten indeholder brugsanvisninger samt et billede af en sofa og et tæppe.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell HURTIG TRIC

    Normalpris Fra 124,70 DKK
    Udsalgspris Fra 124,70 DKK Normalpris 124,70 DKK
    Stykpris 108,64 kr  pr.  l
  • En 10-liters dunk Dr. Schnell ONTOP SAMT matbelægning til bygningsrengøring, gulve med stor trafik fra DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA, med blå og lyserød skrift og produktoplysninger på lys baggrund.
    Forhandler:
    DR.SCHNELL GmbH & Co. KGaA

    Dr. Schnell ONTOP SAMT mat belægning til bygningsrengøring, gulve, meget besøgt | Beholder (10 l)

    Normalpris 1.200,90 DKK
    Udsalgspris 1.200,90 DKK Normalpris 1.200,90 DKK
    Stykpris 120,09 kr  pr.  l

Dr. Schnell til professionel rengøring i virksomheder, vedligeholdelse og i hverdagen

Dr. Schnell står for rengøringsprodukter, der anvendes i erhvervsmæssige, offentlige og hygiejnemæssigt følsomme områder. Produkterne er velegnede til sanitære områder, køkkenmiljøer, plejeinstitutioner, kontorer, indgangsområder og stærkt belastede gulvflader. Hvis du ønsker at købe Dr. Schnell, finder du løsninger til den daglige vedligeholdelsesrengøring samt til målrettede anvendelser mod kalk, snavs, fedt eller vandopløselige rester.

Afhængigt af produktet kan overflader, gulve, glasflader eller sanitære områder rengøres og plejes. Det er vigtigt at vælge det rigtige rengøringsmiddel ud fra forureningstype, overflade og anvendelsessted.

 

Egenskaber og fordele ved Dr. Schnell

Dr. Schnell-produkter er udviklet til professionelle rengøringsprocesser og understøtter en struktureret, effektiv overfladepleje. Fokus er på klare anvendelsesområder, brugervenlig håndtering og pålidelig rengøringseffekt i daglig brug. Mange produkter kan nemt integreres i eksisterende rengøringsplaner og er velegnede til tilbagevendende opgaver i den daglige drift.

Typiske fordele er:

  • Velegnet til professionel rengøring
  • Tydelig inddeling efter anvendelsesområde
  • Praktisk til regelmæssig brug
  • Økonomisk i forbruget
  • Fås til forskellige overflader
  • Let at integrere i rengøringsrutiner
  • Velegnet til erhvervsmæssige krav

I praksis hjælper disse egenskaber med at gøre rengøringsprocesserne overskuelige. Brugere kan vælge målrettet efter område, materiale og tilsmudsning og anvende rengøringsmidler, der passer til den pågældende opgave.

 

Hvilke Dr. Schnell-produkter passer til hvilket anvendelsesområde?

Til sanitære områder er Dr. Schnell Milizid Sanitærrengøringsmiddel og kalkfjerner velegnet. Det er beregnet til vaskerum, sanitære faciliteter og vådrum, hvor kalk, sæberester og vandrelaterede aflejringer regelmæssigt skal fjernes.

Til vinduer, spejle og glatte glasflader er Dr. Schnell GlasFee Glasrengøringsmiddel et passende valg. Det er velegnet til kontorer, receptioner, salgsarealer, køkkenområder eller glasafskærmninger, hvor der er behov for klar sigt og hurtig påføring.

Til gulvflader er Dr. Schnell Floortop gulvrensemiddelkoncentrat velegnet. Produktet er særligt interessant til erhvervsarealer, gange, opholdsområder eller regelmæssig vedligeholdelsesrengøring, hvor et koncentreret rengøringsmiddel kan doseres økonomisk.

Ud over disse eksempler omfatter Dr. Schnell yderligere produkter til forskellige rengøringsopgaver. Det afgørende er altid, om overfladen, forureningen og det ønskede anvendelsesområde passer til det pågældende produkt.

 

Hvad skal man være opmærksom på, når man køber Dr. Schnell?

Når man køber Dr. Schnell-produkter, bør anvendelsesområdet først være klart. Sanitetsområder, glasflader, gulve og generelle overflader stiller forskellige krav til et rengøringsmiddel. Et kalkfjerningsmiddel er for eksempel beregnet til andre former for snavs end et glas- eller gulvrengøringsmiddel.

Overfladen er lige så vigtig. Ikke alle rengøringsmidler er egnede til alle materialer, derfor bør man før brug læse producentens anvisninger, brugsanvisninger og eventuelle materialebegrænsninger. Især ved følsomme overflader anbefales det at afprøve produktet forsigtigt på et diskret sted.

Også typen af snavs spiller en rolle. Kalk, fedt, støv, gadesnavs eller vandopløselige rester kræver forskellige rengøringsmetoder. Ved koncentrater er den korrekte dosering desuden relevant for at opnå et godt rengøringsresultat og undgå unødvendigt forbrug.

 

Sanitetsrengøringsmidler, glasrengøringsmidler eller gulvrengøringsmidler – hvad passer til hvad?

Sanitetsrengøringsmidler er beregnet til vådrum og sanitetsområder. De bruges, når kalk, vandpletter eller typiske rester i håndvaske, brusere, fliseområder eller på armaturer skal fjernes. Her er det særligt vigtigt at være opmærksom på materialekompatibiliteten.

Vindues- og glasrens er velegnet til glas, spejle og andre glatte overflader, hvor der ønskes et klart resultat med få striber. De er praktiske til synlige overflader i kontorer, salgsrum, indgangsområder eller sanitære faciliteter.

Universalrengøringsmidler er velegnede til mange daglige rengøringsopgaver, forudsat at overfladen og tilsmudsningen passer til det. De er velegnede, når forskellige vaskbare overflader skal rengøres regelmæssigt, og der ikke er særligt specialiserede krav.

Gulvrensemidler er udviklet til rengøring af gulvoverflader. De bruges ofte til vedligeholdelsesrengøring og kan, afhængigt af produktet, være relevante til større overflader, bestemte gulvtyper eller brug med rengøringsudstyr.

Det rigtige valg afhænger altså først og fremmest af overfladen, snavstypen og rengøringsmålet.

 

Anvendelse og bemærkninger til Dr. Schnell

Ved brug af Dr. Schnell rengøringsmidler skal producentens anvisninger vedrørende dosering, fortynding, virkningstid, egnede overflader og sikkerhedshenvisninger overholdes. Især ved koncentrater er korrekt fortynding vigtig, så produktet kan anvendes effektivt og økonomisk.

Rengøringsmidler bør ikke blandes vilkårligt med hinanden. Også for professionelle produkter gælder: Anvend kun i henhold til det tilsigtede anvendelsesområde, og test følsomme materialer på forhånd. For ensartede resultater er det desuden vigtigt med rent rengøringsudstyr, f.eks. friske klude, egnede mopper eller passende Doseringshjælpemidler.

Produkterne skal opbevares tørt, godt lukket og i overensstemmelse med producentens anvisninger. På den måde forbliver produkterne anvendelige i den daglige drift og kan sikkert integreres i eksisterende rengøringsprocesser.

 

Passende tilbehør til Dr. Schnell

Supplerende produkter er nyttige, når rengøringsprocesser skal opbygges fuldstændigt og effektivt. Rengøringsmidler udgør grundlaget, mens passende rengøringsudstyr og egnede rengøringsmaskiner letter anvendelsen. Desinfektionsmidler kan tilføjes, hvor hygiejnekravene går ud over den rene rengøring.

Hvad er Dr. Schnell og hvad bruges produkterne til?

Dr. Schnell er en kendt producent af professionelle rengørings- og plejeprodukter til kommercielle formål. Produkterne bruges i bygningsrengøring, catering, pleje og hotelbranchen og garanterer pålidelig renlighed med den højeste materialekompatibilitet.

Hvilke typer produkter tilbyder det? Dr. Schnell på?

Sortimentet omfatter glasrens, sanitetsrengøringsmidler, gulvrensere, affedtningsmidler, desinfektionsmidler og overfladerensere. Hvert produkt er skræddersyet til en specifik rengøringsopgave og imponerer med sin høje effektivitet og udbytte.

Sådan vælger du de rigtige Dr. Schnell-produkter?

Udvalget afhænger af anvendelsesområdet: glasrens til gennemsigtige overflader, sanitetsrens til toiletter og kalkaflejringer, gulvrens til store applikationer og affedtningsmiddel til køkkener. Alle produkter er nemme at dosere og effektive.

Er Dr. Schnell-Produkter miljøvenlige og sikre?

Ja, Dr. Schnell lægger stor vægt på bæredygtighed. Mange produkter har miljømærker og indeholder biologisk nedbrydelige ingredienser. De er desuden hudvenlige og sikre at bruge, hvis brugsanvisningen følges.